Carbine Epsom 3000 Series PE3000-60 Entrance Key In Knob SSS
Code:
PE3000-60
Price:
Price:
RRP:
You save 48%
Brisbane
Available to Order
Avg. Dispatch Time:
Size:
75mm Diameter
Finish:
Satin Stainless Steel
Description
Carbine Epsom 3000 Series PE3000-60 Cylindrical Entrance Key In Knobset
  • Finish: Satin Stainless Steel
  • Function: Entrance
  • Internal: Opened by knob at all times, push button only locks outside knob.
  • Lock Type: Cylindrical
  • Rose Diameter: 75mm
  • Cutout Diameter: 54mm
  • Backset: Standard 60mm, 70mm and 127mm available
  • Keyed Alike: Yes
  • Restricted Master Key: Yes
  • Door Thickness: 35mm - 45mm
  • Fire Rated: 2 Hours
  • AS1428.1 Disabled Compliant: No
  • Warranty: 5 Years
Additional Information
Type:
Key in Knob (Cylindrical)
Comes With Cylinder:
Yes
Fixing:
Concealed - Bolt Through
Function:
Entrance
Handing:
Non-Handed
Material:
Stainless Steel
Finish:
Satin Stainless Steel
Backset:
60mm
Brand:
Carbine
Size:
75mm Diameter